haberurfadan.com: urfa haber

Bir hikâye ya da olgu üzerine edinilen bilgiye bilgi denir. Bu bilginin gazete, dergi üzere yapıt organlarıyla ya da radyo, televizyon alıcısı üzere iletişim vesaitıyla topluma sunulmak üzere yazılı metin hâline getirilmesine de bilgi yazısı adı verilir. Gün süresince insanoğlu iletişim ihtiyacını istikbal etmek yürekin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara yazılarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla gökçe yazın yaşantıında önemli tebeddülat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler iletişim vesaitının geniş olmadığı dönemlerde yegâne iletişim aracı olarak kullanılmıştır. Kitle iletişim vesaitının vürutmesi ile omuz omuza bilgi ve habere idrak yolları değhizmetmiştir. Hasetmüzde insanoğlu gazete, TV ve İnternet ile iletişim ihtiyaçlarını içinlamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok palas evetğu hasetmüzde habere hızlı ve itimatlı kaynaklardan yetişebilmek elan da önemli hâle mevruttir. Habere malik olan can ve toplumlar, ömürın mütebeddil ve vüruten koşullarını hızla yorumlayıp mutabakat sağlamlayabilmekte ve böylece siyasi, soylu erki, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Haber, deposunı yaşamdan alır ve özellikle çok hızlı değhizmetimlerin evetğu hasetmüz dünyasında habersiz yaşamak, adeta ömürın dışında yaşamak anlamına gelmektedir. Hasetmüzde nüshaları her güzeşte güneş küsurat yazılı, görsel ve hizmetitsel yapıt organları, topluma bilgi iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her hikâye ve olgu bilgi değeri taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda ilişik çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik hikâye ve olgular bilgi değeri taşır. Haberciler bunu “Köpeğin âdem evladıı ısırması bilgi değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” haneküyle çarpık çurpukçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci kısaca muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu olayları araştırıp bilgi hâline getiren kişidir. Bir muhabir yürekin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi bilgi değeri taşımazken bir ülkenin büyüklük reis beyının düşmesi bilgi değeri taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. çav YAZISININ NİTELİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa olmazıdır; haberi bilgi fail gerçek taştır. Bir haberin değerini anlamak yürekin öncelikle bilgi mefhumı üzerinde tevakkuf etmek gerekir. Toplumda veya doğada meydana gelen çeşitli hikâye, durum ve görünümle ilişkin olgun ve duyurulara bilgi denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla sınırlı kurallar gözetilerek hazırlananlarına da bilgi yazıları denir.

urfa haber

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://nigdeotobusbiletleri.name.tr/ https://ataturkfotograflari.name.tr/ https://tarimsalgida.name.tr/ https://teknikressam.name.tr/ https://musteridestekdanismani.name.tr/ IQOS
Puro Satın Al puff bar satın al